EU dnes:Jdi tam, nevím, kam, přines to, nevím, co.

19. září 2016 | 16.30 |

Bratislavský proces: Jdi tam, nevím, kam, přines to, nevím, co.

Původně jsem tento příspěvek chtěl nazvat "Slova, slova, slova ...". Ale pak jsem zjistil, že je již použil jiný komentátor, a tak jsem byl nucen pro svůj komentář k "převratnému" summitu EU v Bratislavě hledat název jiný. Napadla mne věta z jedné známé pohádky, ve které měl hrdina splnit úkol, popsaný větou v nadpisu. Myslím, že k závěrům, které by měly zahájit Ficem navržený Bratislavský proces, se název docela hodí. Představitelé 27 členských zemí EU (bez Británie, která si sice odhlasovala Brexit, ale ještě ani neotevřela jednání o podmínkách odchodu, což je i podle nizozemského premiéra jasná diskriminace) pronesli mnoho slov, občas dost protichůdných. Tak například lucemburský premiér Xavier Bettel, nominant tamních finančníků – mezinárodních veksláků, si pochvaloval, jak 90 % EU dobře funguje, zřejmě dokud jeho sponzoři vydělávají, je vše v pořádku. Angela Merkelová byla nucena konstatovat, že EU je v krizi, nicméně její oblíbené "zvládneme to" raději tentokrát přenechala premiérovi pořádající země. Někdo odcházel zklamaný, jako například italský premiér Renzi, někomu stačila vzletná slova a několik málo konkrétních úkolů směřujících k větší ochraně vnějších hranic. Aby to ale nevypadalo, že se vlastně nic zásadního nedohodlo, vyhlásil Robert Fico počátek "Bratislavského procesu", pro který byla přijata "cestovní mapa", tj. plán budoucích dalších summitů, který ovšem nezaručuje, že se něco dohodne.

Ačkoli všichni dobře vědí, že bez zásahů do stávajících základních smluv nelze krizi řešit, bylo již předem jasné, že se k tomuto kroku nepřistoupí. Český premiér Bohuslav Sobotka se vyjádřil jasně: teď nebudeme diskutovat o smlouvách, ale musíme řešit konkrétní problémy s migrací. Na jedné straně má Sobotka pravdu – diskuse o změnách smluv je dlouhodobá záležitost, která překračuje horizont krátkodobých opatření na řešení migrační krize. Na druhé straně se však už předem na rozdíl od svých kolegů z V4 vzdal iniciativy prosadit do jejich znění zájmy zemí střední a východní Evropy a fakticky "hodil vidle" do deklarovaného jednotného postupu zemí Visegrádu.

A tak se budoucnost Unie jeví stále velmi rozmazaně. Je jako Titanic, mířící neodvratně k ledovci, zatímco posádka se pře o to, jakou barvou natřít zábradlí. Migrantům bychom vlastně měli poděkovat, že jejich invaze do Evropy obnažila léta skrývané a obcházené problémy a donutila politiky o nich alespoň mluvit. Protože krize by nastala tak jako tak i bez uprchlíků. Její příčiny jsou hlubší a vyplývají kromě jiného právě z obsahu základních smluv. Některé, hlavně ekonomické aspekty, jsem popsal v předchozích statích v tomto webovém prostředí.

Je jasné, že na nalezení řešení současných problémů jeden summit nestačí. Členové Evropské rady však propásli příležitost alespoň zastavit setrvačně pokračující zhoubné procesy, které dále nabourávají důvěru občanů v EU. Evropská komise měla dostat okamžitou stopku pro vyrábění dalších nesmyslů jako je regulace spotřeby u sekaček či mýcení invazivních druhů rostlin a živočichů. Kdyby Komise rok nekonala a Evropský parlament vyhlásil mimořádné roční prázdniny, nic mimořádného by se nestalo a lidé by mohli začít uvažovat o zbytečnosti těchto orgánů. Ukazuje se, že řeči o naslouchání hlasu Evropanů jsou jen prázdné fráze a nikdo z vedení EU i členských států je nemyslí vážně. Zkrátka vyhlášená "cestovní mapa" je skutečně cesta do neznáma s cílem, který nikdo nedokáže definovat. Úplně jako v té pohádce.

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře