Hanobit hlavu státu bychom neměli

21. listopad 2016 | 11.39 |

Velké vzrušení a rozporuplné reakce politiků i veřejnosti vzbudil návrh několika desítek poslanců, aby se do trestního zákoníku vrátil paragraf o hanobení hlavy státu. Nejsem stoupencem takových opatření, nicméně dobře chápu naštvanost navrhovatelů nad počínáním části aktivistů a bohužel i žurnalistů (například Petr Kamberský), kteří namísto věcné polemiky používají výrazivo z kulturního suterénu. Výrazivo, které slušný člověk jen stěží může citovat. Přirovnání hlavy státu k lejnu bylo zřejmě "vyvrcholením" úsilí představitelů naší kultury a opoziční politiky o proklamované zklidnění atmosféry a zjemnění argumentace. A takovému hnusu klidně a spokojeně přihlíželi nejen oslavovaný Jiří Brady, ale i kandidát na prezidenta Horáček, místopředseda sněmovny Gazdík, senátor Pithart, ministři Jurečka s Hermanem, četní akademici a starostové. Stydno jim evidentně nebylo a proti řádění skupiny Kaputin (Peszynski, Van Gemund atd.) a jim podobných týpků se nesměle ozval dodatečně pouze Michael Kocáb. Pokud aktivisté i opoziční politici následováni některými sociálními demokraty vyčítají (a občas i oprávněně) prezidentovi příliš "lidový", obhroublý slovník, měli by se řídit heslem z listopadových dnů 1989 "Nejsme jako oni!", v daném případě spíše "Nejsme jako on!".

Přesto si nemyslím, že slušnost lze nadekretovat paragrafy v trestním zákoníku. Na výtržnictví ostatně již příslušná ustanovení máme a jen se divím, proč nejsou používána. Stejně tak ukradení či zhanobení státních symbolů v případě další skupiny povedených exhibicionistů s výstižným názvem Ztohoven je i přes usilovnou snahu všech možných "kavárníků" před soudem a po výroku vrchního soudu se již s původním osvobozením dá jen těžko počítat.

Demonstrace a politické happeningy budou vždy emocionálně vypjaté, s transparenty a tabulemi i s příslušnými zvuky (pískot, bučení, vyvolávání hesel, troubení atd.). S tím je nutno počítat, ale vždy by měly být dodrženy hranice slušnosti. Pokud nejsou, měli by nastoupit proškolení policejní profesionálové a rušitele okamžitě oddělit od slušných protestujících, včetně zabavení nevkusných transparentů a dalších nevhodných předmětů. To se zatím neděje a ochránci zákona se pohybují v tomto směru "od pangejtu k pangejtu", od přílišné lhostejnosti až po přehnanou úzkostlivost.

Na zhrubnutí politického prostředí a posilování černobílého vidění světa mají také velmi neblahý vliv média. V nich chybějí skutečné novinářské špičky a druhotřídní moderátoři až příliš okatě dávají najevo své osobní pocity a sympatie. Jejich kritika nevkusu má selektivní charakter, když přirovnám prezidenta k lidskému exkrementu, málem mi zatleskají, když totéž učiním vůči nějakému Romovi nebo muslimovi, podají na mne trestní oznámení za šíření nenávisti. Dávají prostor fanatickým jakobínům liberálního polosvěta, kteří zcela neliberálně, jako například profesor Putna, považují sama sebe za nositele jediné pravdy a že by mohl mít alespoň kus pravdy i někdo jiný, absolutně vylučují. A když se jim někdo postaví, nazvou jej "ruským švábem", pokud se alespoň něco z jejich slovníku dá ocitovat.

Poslední týdny přinesly do naší politické scény hodně špíny a projevů zloby a nenávisti. Hodně toho vypovídají o některých politických aktivistech i jejich patronech z řad politiků. Nezapomínejme, že se v ulicích a na náměstích objevují jen zlomky občanské veřejnosti, které v demokratických volbách nic nezmohou. Zde nerozhodnou žádné červené karty, ale "mlčenlivá většina" svými hlasy. Domnívám se, že jmenovaní politici by je dostat neměli.

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře

RE: Hanobit hlavu státu bychom neměli sayonara 21. 11. 2016 - 18:47
RE: Hanobit hlavu státu bychom neměli michaelkroh 21. 11. 2016 - 21:51
RE(2x): Hanobit hlavu státu bychom neměli sayonara 21. 11. 2016 - 22:34
RE: Hanobit hlavu státu bychom neměli michaelkroh 22. 11. 2016 - 10:02